Ja a moje práce (vývoj) - Tvorba webových stránok, pomoc pri tvorbe WWW začiatočníkom - Invent Team

Prejsť na obsah

Ja a moje práce (vývoj)

Môj „vývoj“ v oblasti tvorby webstránok - miniatúry a odkazy na weby, ktoré som vytvoril.

Som už dôchodca, ale ešte stále sa rád učím nové veci (aj na počítači). Počítače používam už asi od roku 1985 (od kedy boli u nás ako-tak dostupné, teda aj vrátane 8 bitových), ale len ako (pokročilý?) používateľ. S „programovaním“ som skončil pri jazyku BASIC na počítačoch typu
PMD 85 už veľmi dávno.
Môj prvý web - Pohrebná služba
K tvorbe prvého webu „Pohrebná služba“ (stránky sú už zrušené – len vzorová ukážka v pôvodnej podobe bez úprav kódu, zmenené len nacionálie) ma inšpiroval môj „skoro príbuzný“ – majiteľ pohrebníctva, keď mu jeho kamarát sprostredkoval registráciu výhodnej adresy, ale sľub vytvoriť stránky dlho neplnil (rok 2006). Postup tvorby a môj začiatočnícky vývoj je popísaný v odpovedi kamarátovi („Blog“). Súčasťou tejto „zákazky“ bola aj tvorba firemných materiálov – logo, hlavičkové papiere a obálky, vizitky, reklamný letáčik, niekoľko vzorov parte a poďakovaní, vyhľadanie vhodných citátov a pod.
Web pohrebná služba
web Havanský pes Zaky
Osobná stránka nášho psa - Havanský pes Zaky
Potom začal byť úspešný náš (manželkin) psík Zaky - čo by človek nespravil pre svojho psieho miláčika, keď vie, že mu to mnohonásobne vráti? Tak vznikli stránky havanais.netlab.sk (rok 2008). Ako vzor designu som použil „Komplexní formátování 2“ z knihy Petr Staníček: CSS Kaskádové styly. Stránky sú rovnako v pôvodnej podobe bez úprav kódu, aktualizovaný je pravidelne len obsah - a práve pri tom je užitočné poznať HTML a CSS.

Web Akvárium INVENT (návrh dizajnu)

Dva jednoduché weby, ktoré som vytvoril v priebehu troch rokov, určite nestačia na získanie zručnosti „robiť weby ako na bežiacom páse“, aj keď príkazy HTML a CSS mi už neboli cudzie. Konečne som sa tým ani nemienil „živiť“. Preto pri nápade vytvoriť ďalší web som siahol po kvalitnejšom WYSIWYG programe „WebEasy Professional Express7“, normálne platenom, ale ja som ho získal z časopisu CHIP.

Po 20 rokoch som sa vrátil k akvaristike a začal som uvažovať o stránkach aj pre rybičky (2009). ale skončil som  pri návrhu designu, (v roku 2016 už aj so samotnou akvaristikou). Ale najviac času vždy zaberie najmä príprava textov, výber a úprava obrázkov a fotografií a nato zrejme chýbala motivácia.
web Akvárium INVENT
WWW Mojito Club

Web chovateľskej stanice Mojito club (návrh)

V časopise CHIP som neskôr objavil ďalší WYSIWYG program „WebSite X5“, ktorý sa mi viac zapáčil svojou prístupnosťou a variabilitou a v edícii Evolution ho používam doteraz.

Keďže náš psík Zaky sa v roku 2010 už druhý raz sa stal „otcom“ s fenkou z rovnakej chovateľskej stanice Mojito club, prepracoval som ich web. Môj návrh (vo funkčnej podobe) ale nepoužili, a tak zostal ako vzor pre prípadného iného záujemcu. Chovateľskú stanicu už na webe nepropagujú. V návrhu sú použité niektoré obrázky a texty z ich pôvodného webu.


Web učiteľa jazykov a prekladateľa Filip-en

V ďalšom roku (2011) vznikol základ webu môjho synovca Filipa - učiteľa jazykov a prekladateľa, ktorý postupne prechádzal „búrlivým“ vývojom (spolu s vývojom zadávateľa).
Od začiatku roka 2018 odovzdaný do úplnej správy majiteľovi, vrátane prípadných aktualizácií obsahu aj dizajnu.
Web učiteľa jazykov a prekladateľa
Web BELLEZA HABANERO


Web ďalšej chovateľskej stanice - BELLEZA HABANERO

Web ďalšej chovateľskej stanice - BELLEZA HABANERO (2012) aktívne žije tak, ako je aktívna majiteľka - chovateľka. Zoznámili sme sa a spriatelili, ako inak, prostredníctvom našich "havaňákov" - nášmu Zakymu sa páčila jej prvá, vtedy ešte jediná, sučka Xandia.
 
Web Autodoprava Pedro
Web „Autodoprava Pedro“ (2013) som spravil len tak - pre suseda. Môže byť príkladom jednoduchého webu drobného podnikateľa.
Od 1. mája 2018 je stránka na webe deaktivovaná. Môj návrh (vo funkčnej podobe) dávam ako vzor pre prípadného iného záujemcu.
Web Autodoprava Pedro
Návrh e-shopu s prírodnou kozmetikou


E-shop s prírodnou kozmetikou (návrh)
Navrhol som aj vzor e-shopu s prírodnou kozmetikou (2013) pre manželku kamaráta, ale z rôznych dôvodov sa jej podmienky podnikania zmenili, a tak zostalo len pri návrhu.


Konečne môj web www.invent-team.sk vznikol už v roku 2010 so zámerom pomôcť novým začínajúcim tvorcom WWW - stránok (o tom už v úvode), ale pre rodinné a zdravotné problémy sa pokračovanie nekoná v plánovanom rozsahu. Prípadným návštevníkom sa za nesplnené očakávania ospravedlňujem. Napokon je dosť webov, ktoré sa podobnou problematikou zaoberajú, aktívne publikujú zaujímavé užitočné články k danej problematike, lebo zároveň tým získavajú zákazníkov. Sledujem niektoré takéto weby a vhodné príspevky zdieľam na mojej FB stránke.  

Aj keď mám dosť aj iných záľub, táto “práca” ma stále baví. Napriek tomu zostanem amatérom (v tom dobrom zmysle slova).

Návrat na obsah